Proč se vyznat v ekonomických pojmech?


Vyznáte se v pojmech typu akcie, obligace, akontace, bilance, ...? Máte pocit, že se vás tyto pojmy netýkají nebo je nepotřebujete znát? Proč je dobré znát slova? Slova umožňují orientaci v moři finančních pojmů.

Slova předcházejí činům - tedy úspěšnému plavání mezi velkými rybami. Jak byste si zaplavali v moři finančního trhu? Možná přesně víte, co máte dělat, jen jste ještě nevyrazili rybařit nebo si zaplavat. Možná tam běžně relaxujete a nabíráte energii a možná si myslíte, že je to soukromý milionářský rybník?

A jedna krátká pohádka pro dospělé:

"Pan Novák - to je ten ten usmívající se rybář na břehu - si vyrazil na ryby. Vydal se k moři finančního trhu, kde jsou dle slov jeho souseda mnohem lepší úlovky než u běžného rybníka.

Pan Novák tomu nejdřív moc nevěřil, ale pak se to vydal vyzkoušet. Bylo mu jasné, že začne s málem než se naučí pořádně lovit v těchto vodách.


Pan Novák na to šel od lesa, učil se od odborníků a neskákal do neznámých vod rovnýma nohama. Než chytil svou první "rybu", trvalo to nějaký čas, ale byl učenlivý a brzy se z něj stal úspěšný rybář.


Ovšem byl dnes svědkem dvou odvážných skoků. Nejprve pan Nezkušený skočil šipku ze břehu v domnění, že uloví svůj první milion a ouha. On si ulovil pár pořádných šrámů a teď se topí v dluzích.


Ten druhý nešťastník sice uměl trochu plavat, ale neměl výdrž, jak se dostal dál od břehu, chytl ho proud nadšenců rizikových investic a už šel také ke dnu.


Pan Novák se pokoušel těm dvěma hazardérům pomoci, ale marná snaha. Snad mu alespoň nevyplaší ryby. Pan Novák si vzpomněl na vnuka. Mohl jsem ho vzít s sebou, alespoň by viděl, že se do té vody nemá hned skákat, když neumí pořádně plavat. Pomyslel si pro sebe: "Budu mu o tom alespoň vyprávět a příště ho vezmu také rybařit, ať se to naučí co nejdřív."


Máte někdy pocit, že malé ryby nejsou ryby? Možná to není úplně podle vašich představ, ale učení je dlouhodobý proces a některé body není radno přeskakovat, protože pak se člověk může začít topit.


Na začátek je dobré si ujasnit slovní pojmy, abyste rozlišili, co která informace znamená. Znalost slov by se dala charakterizovat jako vstupenka k moři finančního trhu.


To jedna malá zvídavá dívenka jménem Andulka se maminky neustále na něco ptá.

Naštěstí má Andulka trpělivou maminku, která jí ráda vysvětluje slova, která jsou pro Andulku nová.

Když šla maminka s Andulkou po městě, všimla si maminka AKCE v obchodě a říká Andulce: "Podívej, výprodej skladu, to bude dobrá akce, zrovna by se mi hodila nová sukně, kabátek nebo halenka."

Andulka se zeptá: "Mami, akce je jako AKCIE?"

Maminka si díky Andulce hned uvědomuje, že má jen chuť "výhodně nakupovat", aniž by to všechno potřebovala."

Odpovídá Andulce: "Ne, v akci utratíme peníze za věci nebo služby, které jsou právě zlevněné. Možná je ani nepotřebujeme, ale díky akci si je koupíme. Akcie je něco úplně jiného. Akcie je kousek firmy, kterou si takto lze koupit. Když se té firmě daří, pak ta akcie roste na hodnotě a když ji prodáme, vyděláme. Může to být i naopak, když se firmě nedaří, akcie klesají a prodáme je za méně, než jsme je koupili - to je pak ztráta.

Akcie je podíl na majetku firmy a jsou s ní spojena různá práva...o tom ale někdy příště."

"Jdeme se podívat na tu akci?" ptá se Andulka

"Raději ne, to by byla moje peněženka zase ve ztrátě hned na začátku měsíce." Směje se maminka.

Proč si na děti udělat čas a trpělivě jim vysvětlovat nové pojmy? Jaké pojmy? Díky knihám se dostanete ke slovům, které běžně nepoužíváte, co si tedy s dětmi udělat čas na čtení? Prostřednictvím čtení si děti rozšíří slovní zásobu z různých oblastí, budujete si vztah a důvěru, ... a co víc? 25 důvodů, proč dětem číst.Sdílejte článek na Facebooku
Kategorie
Příspěvky na blogu
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now