top of page

PROČ POHÁDKY SKŘÍTKA PENÍZKA?

Pohádky vznikly jako motivační pomocník rodičům, kteří chtějí s dětmi začít mluvit na téma peníze. Nejde jen o to vysvětlit dětem, jaké peníze existují, že máme peníze kovové a papírové, že v zahraničí existují i jiné měny a že za pětikorunu si koupí to a tamto už ne.

O co tedy jde? Pojmout peníze v souvislosti s hodnotami, ukázat jim, že samotné peníze nikomu štěstí nepřinesou, že je potřeba vážit si i ostatních hodnot jakými jsou přátelství, dobré vztahy, zdravé tělo apod. 

Děti se učí v první řadě napodobováním a zásadní je i praktická část, kdy se teorie dostane tak trochu pod kůži a dítě se dokáže samo rozhodnout, co si za své peníze koupí. 

Podpora zodpovědného chování dítěte vůči jeho vlastním mincím, věcem, oblečení, hračkám bude úkol rodičů. Pohádky mají jen motivační charakter, bez patřičného zavedení do praktického života se význam pohádek zúží na jakýsi pocit, který při pohádkách nastává. Fandíme hrdinům, napjatě očekáváme potrestání viníků a vžíváme se do jednotlivých příběhů, jako bychom je prožili na vlastní kůži.

PRO KOHO JSEM JE NAPSALA?

Inspirací k napsání pohádek mi byla moje nejstarší dcera, která se v první třídě seznamovala s pěnězi. Její prvotní nastavení jí velelo utrácet vše, co dostala do ruky a navíc ještě utrácela i kradené mince z mojí peněženky. Nepomohlo domlouvání, křik jen vyvolal další scény, ale rozhodně nebylo na místě nechat problém nevyřešený.

V té době jsem dostala nápad, že to probereme nad pohádkami a budeme si o hodnotách a penězích povídat více. Nenašla jsem však žádné pohádky, které by se věnovaly tématu peněz tak, jak bych potřebovala v té naší konkrétní situaci.

Chtěla jsem jí vysvětlit vše v klidu a mým cílem bylo i obrácení jejího smýšlení o hodnotách směrem k úctě k lidem, věcem i penězům. Potřebovala jsem, aby si uvědomila, že pokud utratí vše najednou, může se pak spolehnout na to, že další dny nekoupí nic, protože musí nejdřív nějaké peníze našetřit, aby mohla nakupovat.

Psaní příběhů mě bavilo a děti nadšeně poslouchaly příběhy hrdinů. Pak jsme se ocitli před otázkou, kde vezmeme obrázky do knihy a my se s nadšením pustili i do ilustrací. Celou zimu 2016 jsme společně malovali obrázky, nakonec si děti vyžádaly i omalovánky těch mých náčrtků a za půl roku byly obrázky ke knize kompletní.

Během malování jsme si připomněly příběhy a vrátily se k otázkám hodnot, peněz, situací. Dětem se díky této pečlivější práci s pohádkami dostaly více do povědomí a Laduška mě pak mile překvapila jejím smýšlením o vydělávání peněz.

Hned se pustila do vymýšlení svého podnikatelského záměru a měla radost, když se jí pak povedl ušít kostýmek pro vílu, o který její kamarádky projevily zájem, že by si ho možná někdy v budoucnu také rády nechaly od ní ušít. To ji povzbudilo v jejím snažení, ač tedy zůstalo zatím jen u modelu.

PRO DĚTI

VŠECH 

GENERACÍ

bottom of page